Описание
SUMATRA GAYO HIGHLANDS | KSU Item Reje Gayo Co-op
WOMEN COFFEE PRODUCERS PROGRAM
[ap_spacing spacing_height=“5px“]
Произход: о-в Суматра, Индонезия
Регион: Ачех – ез. Тавар, Бенер Мериа, Бандар
GPS координати: 4°42’12.28″N, 96°57’11.24″E
Производител: жени-фермери, които са част от сдружението KSU Item Reje Gayo
Надморска височина: 1,200 – 1,600 м.н.в.
Сорт: 100% Арабика | Catimor, Ateng, Tim Tim (Adsenia)
Процес на обработка: Giling Basah (полу-мокър метод), изсушаване на слънце
Вкусов профил:
Аромат – наситен, карамел, билки
Тяло – кремообразно, балансирано
Вкус – богат вкус с подчертани нотки на бери и манго, портокалов цвят, медена сладост
Послевкус – продължителен със сладки нотки и приятна киселинност
[ap_spacing spacing_height=“5px“]
Индонезия е част от Тихоокеанският огнен кръг и много от островите са образувани вследствие на вулканична активност. Със своите великолепни пейзажи, над 17,000 острова и приблизително 100 вулкана, Индонезия е един калейдоскоп от различни култури, хора, животни, растения, изкуство и кулинария. Индонезия има богата история в отглеждането на кафе и е един от най-старите производители в света. Вулканичната почвата е богата на хранителни вещества и минерали и е идеална за отглеждане на кафе. Въпреки, че сортът Арабика представлява малък процент от общото производството на кафе в Индонезия, тя се счита за една от най-добрите Арабики в света и е ценена заради своя богат вкус, плътно тяло, продължителен завършек и нежна киселинност.
Кафето е пренесено в Индонезия в края на 1600 г., като за пръв път е било засадено на остров Ява, а култивирането му на остров Суматра започва през 1800 г. Оттогава насам, остров Суматра се е превърнал в един от най-митичните и уникални региони за отглеждане на кафе в света. Разположен върху Тихоокеанският огнен кръг и пресичащ екватора, о.Суматра се радва на красиви планини, богати вулканични почви и многобройни микро-климати, които са благоприятни за отглеждането и производството на специални кафета.
В северната част на Ачех, сгушен в хълмовете около Такенгон, се намира „Гайо“ – район, в който се отглежда кафе, което ще накара сърцето на всеки любител да започне да бие по-бързо. Кафето от района на Гайо се отличава със своето плътно тяло и богат вкус, а пиенето на чаша кафе от този регион ще ви накара да се усмихнете със задоволство!
Кафе културата е важна част от историята на региона. Интересен факт е, че кафе започва да се култивира в тази област едва през 1924 година – отнело е повече от два века култивацията на кафе бъде пренесена и в района Гайо. Независимо от това, тази област вече произвежда повече от 50% от общото производство на индонезийска арабика. Кафето тук се превърнало в неразделна част от прехраната, страстта и културата на хората. Коренното население на Гайо, със свой собствен език и традиция, са истински хора на кафето – те мислят, дишат и живеят за кафето.
На местен диалект, „Гайо“ означава „приятен“ – това е по-скоро един груб превод за такъв забележителен регион. Когато посетите една от многобройните малки семейни ферми и се огледате наоколо, ще останете впечатлени от пищните пейзажи и зелени полета, заобиколени от вулкани на хоризонта. Кафето се отглежда на стръмни склонове, които ще ви накарат да зачудите как фермерите успяват да оберат черешките. Докато дните са слънчеви и топли, нощите са доста студени, което осигурява идеален климат за отглеждане на кафе. Комбинацията от голяма надморска височина, почва и температура създава среда, която благоприятства за оптималното узряване на плодовете и развитието на сложни вкусове в чашката.
Тази партида специално кафе е резултат от труда на 282-ма производители на кафе, като всичките те са жени. Всяка една от тези жени притежава или управлява ферма за кафе със средна площ от 1.5 хектара, като повечето от фермите са разположени в следните райони на Бандар:
F-B01. Hakim Wih Ilang: 4°43’41.02″N, 96°55’1.21″E
F-B04. Lewa Jadi: 4°43’22.66″N, 96°55’29.78″E
F-B05. Wonosari: 4°43’35.62″N, 96°57’1.58″E
F-B07. Remang Ketike Jaya: 4°43’44.10″N, 96°55’49.52″E
F-B08. Keramat Jaya: 4°44’36.58″N, 96°55’39.44″E
Сдружението KSU Item Reje Gayo работи с тази група жени-производители, подпомагайки ги с обучение по производствени практики и ръководи разпределянето на премията, която е заплатена при закупуването на това кафе. Използването на премията се решава с мажоритарен вот, като всички жени-членове на сдружението гласуват. Що се отнася до бъдещето, KSU Item Reje Gayo смята, че тази програма ще продължи да расте и да развива уменията на жените производители чрез образование и организирана система за подкрепа.
Сдружението KSU Item Reje Gayo се намира в селцето Макумур Сентоса, район Бандар, който е част от областта Бенер Мериа, Ачех, о.Суматра. Кооператива е заимствал името си от историческото наследство на предците им, които са обитавали районите около сегашните ферми за кафе. Сдружението се състои от 827 фермера, като приблизително 300 от тях са жени. Общата площ, собственост на кооперацията е 740 хектара, от които се произвеждат около 18 контейнера с кафе Арабика годишно. Item Reje Gayo си сътрудничи с PT. Ujang Jaya International (съседен кооператив) с който обменят знания и опит за подобряване на селскостопанските техники и качеството на кафето. Сдружението KSU Item Reje Gayo е сертифицирано за органично производство (Organic) и справедлива търговия (Fair Trade).
Процесът на обработка в Суматра е специфичен, защото той не е нито мокър, нито сух. На о-в Суматра се използва традиционен метод за обработка на кафето, който се нарича Giling Basah. Ръчно набраните кафеени плодове са смачкват и зърната пергаментно кафе, заедно с остатъчния плод се оставят да ферментират през нощта в чували. Най-често камък или тухла се поставят върху чувала, за да го държи затворен през нощта, което понякога води до леко деформиране на зърната зелено кафе. Няколко дни след обработката, пергаментното кафе се изсушава на слънце. След изсушаването, чупливата обвивка на пергаментното кафе се премахва и тогава кафето се класифицира и сортира по цвят, размер и тегло. При Giling Basah премахването на пергамента на кафееното зърно се извършва при съдържание на влага около 50% (за сравнение, при повечето други процеси олющването на кафето се извършва когато кафеените зърна достигнат съдържание на влага от около 10-12%). Този уникален метод, който се използва в Суматра за обработване на кафето, води до получаването на много плътно тяло и богат вкус. Методът Giling Basah дава уникален вкусов профил на кафетата от Суматра – ниска киселинност, богат вкус който се задържа на небцето, и шоколадови нотки на финала, а също така придава и специфичният тъмно-зелен цвят на зърната сурово кафе.
Като бутикова пекарна за кафе, ние оценяваме труда и старанието вложени от жените производители и отличното качество на произведеното от тях кафе. Затова закупихме тази партида кафе с ясното съзнание, че така подпомагаме проекти, насочени за подобряване на живота на жените производители на кафе в района на Бенер Мериа, Суматра.
100% специална Арабика с гарантиран произход и качество.