Описание
FLORES AURELIA DA’GABO
Произход: Индонезия
Регион: остров Флорес, Нгада, Баджава;
Производител: Аурелиа Да’Габо – фермерска кафе-асоциация, съставена от индивидуални малки ферми, предимно на фамилията Да’Габо;
GPS координати: 8°48’17″S 120°58’02″E
Надморска височина: 1,200 – 1,600 м.н.в.
Партида: микро-лот # 3 (Kasa’o)
Сорт: 100% Арабика | S795, Yellow Caturra, Juria (Typica);
Процес на обработка: Giling Basah (полу-мокър метод), изсушаване на слънце, сортиране на ръка.
Вкусов профил:
Аромат – шоколад, карамел, фини нотки на анасон;
Тяло – плътно, сиропено;
Вкус – тъмен шоколад, бери (цариградско грозде, синя боровинка), сушени плодове (червена боровинка), грейпфрут, хвойна, кедър, кардамон, карамфил, карамел, мед, меласа;
Послевкус – продължителен с пикантни нотки на кардамон и приятна цитрусова киселинност.
Микро-партида # 3
Тази партида идва от малки фамилни ферми на фамилията (клан) Да’Габо, които са обединени във фермерската кафе-асоциация “Аурелиа Да’Габо”. Фермите са с големина от 1 – 1.5 хектара и са разположени на 1,200 – 1,600 метра надморска височина, в подножието на вулкана Инерие. Колективно, фамилията Да’Габо разполага с общо 100 хектара площ, засадени с кафе, като 30 от тях са сертифицирани Био и микро-партида № 3 има био-сертификат ID-BIO-178.
Въпреки, че останалите 70 хектара не са сертифицирани, фермерите използват органичен компост, за да наторяват своите кафеени насаждения и сертифицирането е свързано с голям финансов разход за малка фамилна асоциация. Кафето тук се отглежда под сенчести дървета като еритрина и албиция. Тези сенчести дървета, в комбинация с практиките за устойчиво земеделие, които Аурелия Да’Габо прилагат, помагат за опазване на джунглата и нейната екзотична флора и фауна.
След като се оберат на ръка, напълно узрелите кафеени черешки се обработват незабавно чрез традиционният “полу-мокър” метод (Giling Basah, или “Ngura” на местният диалект) – кафеените черешки се смачкват и зърната пергаментно кафе, заедно с остатъчния плод се слагат в чували и се оставят да ферментират през нощта. На следващия ден пергаментното кафе се измива с чиста вода, за да се отстрани остатъчния плод и се оставя върху повдигнати маси (тип “африкански легла”) за да изсъхне на слънце до около 30-35% влага, като пергаментното кафе се обръща често за да се гарантира равномерно изсушаване. Когато пергаментът е достатъчно сух, той придобива синьо-зелен цвят и е готов за олющване. След като пергамента се олющи, суровото кафе се оставя отново да съхне върху повдигнати маси за сушене, докато влагата достигне 11-13%. Когато суровото кафе изсъхне до желаното ниво, кафето преминава през двойно ръчно сортиране и се опакова за износ в 70 кг чували с логото на фермерската асоциация Аурелия Да’Габо. Този метод на обработка дава комбинация от плътно тяло, сладост и елегантна киселинност, която е рядкост за индонезийските кафета.
Баджава е родният град на фамилията Да’Габо. Разположен в областта Нгада, по склоновете на вулкана Инерие, Баджава има много плодородни почви. Освен производството на кафе, оризът, царевицата и кокосът са основните култури в региона. “Баджава” е името както на етническа група и езика, който говорят, също така и името на столицата на областта Нгада.
Климата тук е доста влажен и това е предизвикателство при отглеждането и обработката на кафе. При този климат, на кафеените черешки им трябва повече време за да узреят и това води до удължаване на беритбата. Сушенето на зеленото кафе е предизвикателство при този климат, където слънцето грее за около 4-5 часа и през останалото време вали дъжд.
Флорес – цветя, кафе и комодски варани
Остров Флорес може да се похвали със спираща дъха природа, грандиозни вулкани, горещи извори, чисто синьо море и девствени плажове, с черен, бял и дори розов пясък. Когато португалските изследователи откриват острова в началото на 16 век, те остават възхитени от великолепието на острова и го наричат Флорес, което означава „цветя“. Флорес е голям остров, част от Малките Зондски острови, принадлежащи на Индонезия.
Остров Флорес е много разнообразно в културно отношение място. Може грубо да се раздели на 10 етнически групи със собствени местни езици, но индонезийският е широко разпространен, тъй като е националният език на Индонезия. Етническите групи на остров Флорес успяват да запазят традициите си, въпреки опитите за модернизация. Церемонии се провеждат на големи събития от живота на хората и общностни ритуали се извършват за благословение на сеитбата, засаждането или прибирането на реколтата.
Остров Флорес има пресечен терен, белязан от множество вулкани, активни и неактивни. Пепелта от предишни изригвания на острова е създала особено плодородна земя, а силно порестите, тъмни почви са идеални за биологично производство на кафе.
Индонезия: земя на вулкани
Индонезия е част от тихоокеанският огнен кръг (Pacific Ring of Fire) и много от островите са образувани вследствие на вулканична активност. Със своите великолепни пейзажи, над 17,000 острова и приблизително 100 вулкана, Индонезия е един калейдоскоп от различни култури, хора, животни, растения, изкуство и кулинария. Страната има богата история в отглеждането на кафе и е един от най-старите производители в света. Вулканичната почвата е богата на хранителни вещества и минерали и е идеална за отглеждане на кафе. Въпреки, че сорта Арабика представлява малък процент от общото производството на кафе в Индонезия, тя се счита за една от най-добрите Арабики в света и е ценена заради своя богат вкус, плътно тяло, продължителен завършек и нежна киселинност.
Прясно изпечена 100% специална Арабика с гарантиран произход и качество. ⚜️
Снимки: Аурелия Да’Габо
Отзиви
Все още няма отзиви.