Описание
BURUNDI Gaterama CWS | AGAHORE MICRO-LOT # 1381
Произход: Бурунди
Регион: Гитега, Бугендана, с. Гатерама
Производител: Агахоре – кооператив от 628 индивидуални малки фамилни ферми, обработено в станция Гатерама
GPS координати: 3°13’00.4″S, 29°55’15.5″E
Надморска височина: 1,520 – 1,850 м.н.в.
Сорт: 100% Арабика | Bourbon, Mibirizi
Процес на обработка: Мокър метод, двойна ферментация, изсушаване върху африкански легла
Вкусов профил:
Аромат – сладък, плодов (бери/горски плодове);
Тяло – плътно;
Вкус – касис, какао/шоколад, портокал, мандарина/танжерина, тропически плодове, сладък/маслено-кремав;
Послевкус – продължителен, сладък и кремав с елегантна, балансирана цитрусова киселинност.
Подобно на много от съседите си в Африка, Бурунди произвежда микро-партиди почти по подразбиране. Всеки фермер притежава средно по-малко от един хектар земя и доставя обраните кафеени черешки до станции за обработване на кафе, като са необходими повече от един фермер, за да се създаде пълна партида за износ. Заради тази организация на изкупуване от страна на станциите, кафето в Бурунди обикновено се продава под наименованието на самата станцията, където е обработено и измито/изсушено. Днес, около 70% от станциите са частни и страната се фокусира на малки количества висококачествено кафе.
Тази партида идва от станцията Гатерама, собственост на Касиен Нибарута и Агахоре Кофи – кооператив от 628 малки ферми за кафе, разположени в община Бугендана. Всичко започва през 2016 г., когато Касиен решава да построи мокра мелница и станция за обработване на кафе в покрайнините на село Гатерама, което е разположено в района на Бугендана, провинция Гитега. Името Гатерама идва от едноименната планина, на която станцията е разположена (самата станция и прилежащата ферма са разположени на 1,520 м.н.в., GPS: 3°14’19.9″S 29°50’26.7″E). Станцията се състои от две сгради – едната се използва за склад, докато втората има приемателен пункт за кафеените черешки, депулпър за отстраняване на плода/пулпата, ферментационни вани, флотационни канали и офис, където се съхранява документацията за проследимост на партидите. Водна помпа осигурява прясна подпочвена вода за обработката на кафето, след което водата се пречиства чрез филтрираща система преди да отиде в близката река Мубарази.
Агахоре, на местния език Кирунди, означава “най-доброто кафе”. С изграждането на станцията/мократа мелница Гатерама, Касиен постига целта си да произвежда специални кафета и да работи в тясно сътрудничество с местните фермери, които отглеждат кафе на малки парцели. В станцията Гатерама, кафето се оработва с истинска страст и професионализъм. Резултатът е кафета с отличителна/специфична киселинност и плътно тяло, комплексни вкусови профили с подчертани плодови нотки и продължителен и сладък послевкус.
Климатът в този район е тропически високопланински, с температури вариращи от 12°C до 24°C. Фермите, с които станция Гатерама работи, са разположени високо в планините, между 1,650 и 1,850 метра надморска височина, където почвите са вулканични и богати на хранителни вещества. Голямата надморска височина, в комбинация с топли дни и прохладни нощи, води до по-бавно узряване на кафеените черешки и създаване на комплексни вкусове в чашката.
По време на сезона, кафето се бере селективно на ръка. Повечето ферми имат около 200 до 250 кафеени дръвчета и събирането на реколтата се извършва от цялото семейство. Фермерите обикновенно берат кафеените черешки от сутрин до обед. След това, повечето от тях изминават около 8-10 км, за да доставят своите черешки още същият ден в станция Гатерама. Някои фермери, като например Ксавие пътува 22 км за да достави своите 11 кг. напълно узрели кафеени черешки. Той е един от многото фермери, които доставят своите кафеени черешки в станция Гатерама от нейното отваряне. Мократа мелница/станция Гатерама изкупува кафеени черешки от фермите в района – общо 628 на брой, а също така обработва кафеените черешки от прилежащата ферма, собственост на Агахоре Кофи.
Станцията има стриктни правила при приемане на кафеени черешки от фермерите. На специално обозначени места, фермерите пресортират своето кафе преди да го предадат за обработка в станцията. Това става, като първоначално черешките се преглеждат на ръка върху мрежести маси, след което се потапят във водни вани и изплуващите на повърхността плодове се отстраняват. По този начин фермера премахва неузрелите или наранени кафеени черешки, които имат по-ниска плътност и изплуват на повърхността. Този метод на предварително сортиране е голяма стъпка към по-качествена чашка.
При приемане, кафеените черешки се инспектират отново и се отстраняват (ако има пропуснати) неузрели и/или наранени от насекоми плодове, преди партидата да бъде приета за обработка. Сортираното тегло на приетите кафеени черешки се записва в регистъра на станцията и всеки фермер получава разписка. Така станцията може да проследи всяка една пълна партида за износ до фермерите, които са допринесли за създаването и.
След приемане, кафеените черешки се сортират по плътност и след това плода се премахва в рамките на 6 часа след получаване в станцията. Станцията Гатерама използва двустепенна ферментация – суха ферментация в продължение на 12-20 часа и втора, мокра ферменация в продължение на 12-18 часа. Малка табела на ферментационната вана следи всяка партида. На табелата е отбелязано името на станцията, датата на закупуване на черешките, качеството и кога е започнала ферментацията. Обучени агрономи проверяват редовно кафеените зърна, за да гарантират, че ферментацията ще бъде спряна в идеалния момент.
След това, пергаментното кафе се премества в флотационните канали, където се измива и класифицира по плътност. Докато пергаментното кафе се носи по канала, дървените преграждения (летви, които са положени напречно), спират кафеените зърна със специфична плътност да преминат. Докато първата летва спира най-плътните зърна пергаментно кафе, следващата е поставена по начин, който да спре следващите най-плътни зърна и така нататък. Общо флотационния канал разделя пергаментното кафе на четири до седем степени според плътността. Зърната с най-висока плътност обикновено ще отидат в селекцията на микро-партидите.
След флотационните канали, пергаментното кафе преминава през допълнителни процеси и завършва с предварително изсушаване на сянка и щателно сортиране на ръка, за да се премахнат наранени или дефектни зърна. При предварителното изсушаване, пергаментното кафе има влажност около 45% и се оставя да съхне на сянка при температура от 20°C – тази практика позволява да се предпази пергамента от начупване. След това, сортираното кафе се изсушава на слънце в пергамент на повдигнати африкански легла в продължение на 15 до 20 дни, в зависимост от времето, като табелата следва партидата от началото до края. След като бъде преработено по този начин, пергаментното кафе се транспортира до сухата мелница за премахване на пергамента, сортиране и подготовка за износ.
Прясно изпечена 100% специална Арабика с гарантиран произход и качество. ⚜️
Снимки: Агахоре Кофи
Отзиви
Все още няма отзиви.