Описание
TANZANIA MBEYA IYELA
IYELA COFFEE GROUP | CENTRAL PROCESSING UNIT (CPU)
Регион: Мбея, месности Сонгуе, Ийела, Иломба и Июла
Производител: Индивидуални малки фамилни ферми, обединени в сдружение Ийела
Надморска височина: 1,800 – 1,900 м.н.в.
Сорт: 100% Арабика | Bourbon (N39), Kent (KP423)
Процес на обработка: Мокър метод, изсушаване върху африкански легла
Вкусов профил:
Аромат – сладък цитрус, кафява захар/карамел
Тяло – кремообразно, балансирано, изчистено
Вкус – комплексен с нотки на цвят от кафе, жасмин, захарна тръстика, цитрусови плодове (портокал, лимон-лайм), тъмни горски плодове (къпина, касис)
Послевкус – продължителен, сладък с приятна цитрусова киселинност, с която е известен региона Мбея
Танзания е страна на крайностите. Най-високият връх на континента (връх Килиманджаро – 5895 метра надморска височина), както и най-дълбоката падина в Африка (дъното на езерото Танганика – 352 метра под морското равнище) се намират в Танзания. Температурите в пристанищния град Дар Ес Салаам редовно надвишават 35°C, докато снежните шапки по върховете на планините в Танзания никога не се топят. Кафето не прави изключение – трите основни региона за отглеждане на кафе са разположени в най-отдалечените райони на страната и се отличават с уникална география – на северозапад, в близост до границата между Руанда и Бурунди се намира региона Кигома; на североизток, в близост до кенийската граница се намира региона Килиманджаро, а в южните планински части, в близост до границата с Замбия и Малави се намира региона Мбея.
Голямата площ на Танзания, в комбинация с географското разположение и разнообразен релеф води до създаването на отличителни микроклимати (тероари), които са идеални за отглеждането на висококачествана Арабика с отличителен вкусов профил. Например, кафетата от района на Килиманджаро имат тенденция да са с плътно тяло и шоколадови и карамелени нотки, докато кафетата от региона на Мбея се отличават с уникални цитрусови нотки на портокал и лимон, а региона Карату е известен с характерните си нотки на боровинки и къпини.
Планинският регион Мбея, известен като „южните възвишения“ (и често сравняван с Шотландия), е разположен в югозападната част на Танзания. Той се отличава със субтропичен планински климат с влажни лета, сухи зими и обилни валежи. Докато северните части на страната имат два дъждовни сезона, Мбея има само един – от октомври до март. Дълбоките червени вулканични почви в района осигуряват отлични условия за производството на кафе със средно до плътно тяло и уникална цитрусова киселинност. С надморска височина, достигаща над 2200 метра, Мбея е един от най-прохладните райони в Танзания и понякога температурите през нощта падат под 10°C. Топлите дни, в комбинация с прохладни нощи води до по-бавно узряване на кафеените черешки.
Тази партида е съставена от 90% сорт Бурбон (N39) и 10% сорт Кент (KP423) и идва от малки фамилни ферми, които са част от фермерската група „Ийела“. Ийела е частно фермерско сдружение (Iyela Coffee Group), съставено от 194 дребни фермери на кафе и разполага със собствена база за обработване на кафе (т.нар., „мокра мелница“). Създаването на фермерски групи е доста честа практика в Танзания, тъй като традиционната кооперативна структура е изложена на корупция и манипулация от страна на управляващите. Създадено през 2011 г., сдружението е основано от Рашид, който е успешен предприемач и самият той е кафе-фермер. Ийела има трима супервайзъри, които работят на пълен работен ден с фермерите от сдружението, за да им помогнат в прилагането на протоколи за качество.
Фермите, които са част от сдружението Ийела, се намират в месностите около град Сонгуе (Ийела, Иломба, Июла и Мбея) и са разположени на 1800-1900 метра надморска височина. Повечето ферми са между 0,5 и 1,5 хектара, с кафеени дръвчета, които са на възраст между 20 и 35 години. Средното производство при малките ферми е около 200 кг. зелено кафе на хектар и производството на кафе е основният им източник на доходи.
Преди да бъдат предадени за обработка, кафеените черешки се сортират на ръка за да се отстранят наранените, неузрелите и/или презрели плодове. Фермерите ще си вземат обратно неузрелите и/или презрели кафеени черешки, ще ги обработят в домашни условия и ще ги продадат на местния пазар или ще оставят кафето за лична консумация.
Инфраструктурата в по-голямата част от южна Танзания е съвсем основна, дори примитивна. В станцията Ийела, плода на кафеените черешки (пулпа) се премахва с помощта на ръчна машина, която е свързана към двигател и по този начин в станцията могат да се обработват 2200 кг кафе на час. Това всъщност е доста често срещана практика в тази част на Танзания, защото е ефективна, не са необходими големи инвестиции и могат да се постигнат добри резултати, ако се направи правилно.
Това кафе е напълно измито с планинска вода от река Шидауа. След премахване на плода, пергаментното кафе се оставя да ферментира в резервоари за 24-36 часа, в зависимост от времето, след което се измива и се класифицира за плътност във флотационни канали. След като премине през флотационните канали, пергаментното кафе се накисва в чиста планинска вода в продължение на 8 часа, преди да се изсуши на повдигнати африкански легла. По време на сушене, пергаментното кафе се сортира на ръка от временни работници и фермери-доброволци, за да се отстранят всички дефекти.
След като пергаментното кафе изсъхне до 11-12% влажност, то се закарва в сухата мелница в град Мбея, където пергамента се отстранява и зеленото кафе се класифицира по големина на кафеените зърна (AA, AB, PB, т.н.) и се пакетира в 60 кг чували за експорт. След това, кафето поема на 820 км пътешествие до пристанището в Дар Ес Салаам за да продължи с кораб до Хамбург, Германия – а оттам, нашата партида продължава със сухопътен транспорт до пекарната ни 🙂
В Танзания съществуват два начина за търговия със зелено кафе – основният е през аукциона в град Моши, всеки четвъртък, докато другия начин е чрез дирекна продажба от производителя. Тази партида е закупена директно от Iyela Coffee Group, като по този начин се гарантира качество и проследимост до фермерите, които са участвали в съставянето и. Дори когато една партида е закупена директно от производителя, самата продажба, договора и качеството трябва да се одобрят от Кафе Борда на Танзания (Tanzania Coffee Board) преди да може зеленото кафе да се изнесе от страната.
Знаете ли, че…
В продължение на десетилетия Танзания е считана за по-малкият „брат“ на Кения, от гледна точка на производство на кафе. За щастите, през последните години това се промени и днес Танзания не само произвежда повече кафе от своя северен съсед, но също така качеството се подобри и страната започна да произвежда кафета с отличителен и ценен вкусов профил. До голяма степен това се дължи на факта, че през 2004 г., неправителствената организация (НПО) TechnoServe реализира редица кафе-проекти в Танзания, сходни на тези които в момента се осъществяват в западната част на Етиопия. С помощта на TechnoServe са създадени централизирани станции за обработка на кафе („Central Processing Units“, или т.нар. „мокри мелници“), които са собственост и се експлатират от колектив от малки фермери на кафе, за да се преодолеят проблемите свързани с обработката на кафе, като се уеднаквят методите за обработване и се повиши качеството на произведеното кафе. Освен създаване на мокри мелници, TechnoServe също инвестира в програми за обучение на фермерите в земеделски и бизнес практики.
100% специална Арабика с гарантиран произход и качество.
Отзиви
Все още няма отзиви.